10 Bezcennych wskazówek aby nauczyć się każdego języka

Matthew Youlden posługuje się biegle dziewięcioma językami a ponadto rozumie dodatkowych 12. Jeśli macie problem z opanowaniem chociaż jednego języka obcego zerknijcie na jego rady na pewno się przydadzą!

Angielski dla firm Warszawa

1. Pamiętaj dlaczego się uczysz

Brzmi to oczywiście, ale jeśli nie masz dobrego powodu dla którego to robisz będzie Ci ciężko się zmotywować. Chęć zaimponowania Polakom znajomością francuskiego to dosyć słaby powód, ale chęć poznania francuza w jego języku ojczystym to już co innego. Jednak pomijając co Cię motywuje, najważniejsze żeby się zobowiązać i zrobić ile w naszej mocy, w tym języku i dla tego języka.

2. Znajdź partnera

Matthew nauczył się większości języków jakie zna ze swoim bratem bliźniakiem. Zaczęli od Greckiego który naukę rozpoczęli już w wieku 8 lat!. Matthew and Michael, w dużej mierze opierali się na braterskiej rywalizacji.

Byliśmy bardzo zmotywowani I wciąż jesteśmy. Jako dzieci mobilizowaliśmy się nawzajem by dawać z siebie wszystko. Więc jeśli jeden zauważał, że ten drugi pracuje ciężej, robił się zazdrosny i starał się to przebić – i na odwrót”.

Nawet jeśli nie masz rodzeństwa które może cię wesprzeć, motywujący do pracy partner zawsze pomoże.

3. Rozmawiaj ze sobą

Jeśli nie masz z kim, to nic nie szkodzi, spróbuj rozmawiać ze sobą. Być może wydaje się to dziwne, ale mówienie do siebie w języku którego się uczysz jeśli nie masz okazji używać go na co dzień, naprawdę pomaga. To pomoże Ci lepiej zapamiętać nowe słowa, wyrażenia oraz zbudować pewność siebie w ich używaniu.

4. Wyznacz cel

Rozmowa w języku obcym powinna być Twoim celem od samego początku, jeśli będziesz się tego trzymać, nie pogubisz się w podręcznikach. Konwersacje z ludźmi powinny trzymać Twój proces nauczania w ryzach.

Uczymy się języków po to by móc ich używać. Nie będziemy rozmawiali tylko do siebie. Ta kreatywna strona to zdolność użycia języka którego się uczymy w bardziej pożyteczny sposób, ogólny, w kontekście życia codziennego – niech to będzie poprzez pisanie piosenek, rozmowy ze znajomymi czy używanie go w czasie podróży. Ale nie musisz od razu wyjeżdżać za granicę, możesz iść do Włoskiej restauracji i spróbować zamówić po Włosku”.

5. Baw się dobrze

Spróbuj używać nowego języka w jak najbardziej kreatywny sposób. Matthew i jego brat bliźniak uczyli się greckiego pisząc i nagrywając piosenki. Pomyśl co sprawia Ci przyjemność i stwórz ciekawe dla siebie sposoby na ćwiczenie nowych słów: nagraj krótki program radiowy ze znajomym , narysuj komiks, napisz wierszyk, albo po prostu porozmawiaj z kim możesz.

6. Zachowuj się jak dziecko

Nie mamy tu na myśli dziecinnego zachowania w miejscach publicznych i much w nosie, ale po prostu spróbować uczyć się w ten sam sposób co dzieci. Okazuje się, że teoria, iż dzieci uczą się szybciej niż dorośli nie jest prawdziwa. Według najnowszych badań nie ma potwierdzonego związku między wiekiem a zdolnością do nauki. Kluczem do skutecznego i szybkiego zapamiętywania jest po prostu stosowanie podobnej do dzieci postawy: brak nieśmiałości, chę

zabawy i akceptacja robienia błędów. Jako dzieci z łatwością wybaczamy sobie i innym błędy , natomiast jako dorośli mamy już znacznie większe oczekiwania, a porażki stają się tabu. Jeśli chodzi więc o naukę języka przyznanie się, że nie wie się wszystkiego jest kluczem to rozwoju i wolności. Pozbądź się swoich zahamowań !

7. Opuść swoją strefę komfortu

Chęć popełniania błędów oznacza, że akceptujesz możliwość znalezienia się w niekomfortowych sytuacjach. To może być przerażające, ale jest jedyną szansą na poprawę i rozwój. Nie ważne ile się nauczysz, nie zaczniesz mówić w danym języku dopóki się nie ośmielisz: rozmawiaj z nieznajomymi, pytaj o drogę, zamawiaj posiłki, spróbuj nawet zażartować. Im częściej to robisz tym bardziej poszerza się Twoja strefa komfortu i tym łatwiej radzisz sobie w nowych sytuacjach.

Najważniejsze jest wypracować wyczucie. Każdy ma pewnego rodzaju wyczucie swojego ojczystego języka i to właśnie sprawia, że ma w nim pełną swobodę – kiedy tylko możesz spróbuj uczynić język swoim”.

8. Słuchaj

Musisz nauczyć się słuchać zanim zaczniesz mówić. Każdy język brzmi dziwnie kiedy słyszysz go po raz pierwszy, ale im więcej masz z nim do czynienia tym bardziej staje się przyjazny i tym większe masz szanse na jego poprawną wymowę.

9. Patrz jak mówią inni

Różne języki obce mają różne wymagania co do naszego języka, ust I gardła. Wymowa jest zarówno umysłowa jak i fizyczna : “Jeden ze sposobów – który może wydawać się dziwny – to patrzeć na kogoś bardzo uważnie kiedy wymawia słowa i dźwięki, a potem spróbować je imitować ile się tylko da”.

Jeśli nie masz okazji przyglądać się komuś, oglądaj filmy, telewizję bądź seriale.

10. Daj się ponieść

Matthew poleca maksymalne podejście do nauki, tzn 360°: nie ważne jakich narzędzi używasz, konieczne jest aby ćwiczyć nowy język codziennie.

Zawsze chce wchłonąć jak najwięcej wiedzy od samego początku. Więc jeśli biorę się do nauki staram się używać tej wiedzy każdego dnia. Staram się w tym języku myśleć, pisać mówić do siebie. Dla mnie najważniejsze jest praktyczne używanie nowej wiedzy na bieżąco – pisanie maili, słuchanie muzyki, radio. Otaczanie się tym językiem i łączenie z jego kulturą jest niezwykle ważne”.

Pamiętaj, najlepszym wynikiem posługiwania się językiem obcym jest kiedy inni do Ciebie w nim odpowiadają. Zdolność podtrzymania najprostszej rozmowy jest największą nagrodą. Takie małe kroki na starcie dadzą Ci sporo motywacji by brnąć dalej. Nie przejmuj się, nikt nie będzie Ci miał za złe że słabo mówisz w ich języku, większość ludzi będzie cierpliwych, motywujących i pełnych podziwu. 

ACENTO  | In-company language courses