5 błędów które popełniamy ucząc się języka obcego.
1. Nie słuchamy uważnie
Lingwiści uważają, że nauka języka obcego zaczyna się od “okresu cichego”.
Tak jak dzieci które najpierw słuchają i powtarzają dźwięki, uczący się języka obcego muszą ćwiczyć słuchanie, które wspomaga naukę słownictwa oraz struktur językowych. Sposobów na to, aby więcej słuchać, nie będąc w kraju w którym dany język obowiązuje, jest kilka – znajdź ulubioną muzykę w języku obcym, audycje radiowe, oglądaj programy telewizyjne oraz filmy.
2. Ograniczona ciekawość
W nauce języka podejście to kluczowy faktor, dzięki któremu robimy postępy. Uczeń, który jest ciekawy kultury danego kraju oraz języka odnosi w jego nauce zdecydowanie większe postępy. Takie osoby nie tylko łatwiej przyswajają wiedzę, ale także budują więzi międzykulturowe i międzyludzkie.
3. Sztywne myślenie
Nauka języka wiąże ze sobą sporo niepewności – spotykamy nowe słownictwo każdego dnia, a dla każdej zasady gramatycznej znajdzie się jakiś znaczący wyjątek lub nieregularność. Dopóki nie osiągniemy praktycznie dwujęzyczności, zawsze będziemy odczuwać pewien poziom dwuznaczności – niepewności. Uczeń, który natychmiast sprawdza w słowniku nowe słowo zamiast spróbować zrozumieć jego znaczenie z kontekstu, moze czuc się spięty i zdezorientowany. Jest to trudny do przełamania sposób myślenia, jednak drobne ćwiczenia mogą pomóc – znajdź piosenkę w języku którego się uczysz i spróbuj z kontekstu zrozumieć jej znaczenie, nawet jeśli zawiera nowe słowa.
4. Prosta metoda
Niektórzy uczniowie preferują naukę na podstawie słuchania i powtarzania, a inni wolą uczyć się z podręczników gramatyki, ważne jest aby nie opierać się tylko na jednej z tych metod, ale próbować różnorodności. Taka złożona metoda pozwala na, praktykowanie różnych umiejętności za pomocą różnych metod, dzięki czemu o wiele trwałej zostaną zapamiętane. Powinniśmy zwrócić uwagę, że każdy kurs czy sposób nauczania powinien składać się z 4 sfer: słuchanie, czytanie, pisanie oraz mówienie.
5. Strach
Nieważne jak dobrze znamy struktury gramatyczne, potrafimy odmieniać oraz jak wiele znamy słów. Aby w pełni nauczyć się i używać języka obcego musimy mówić. Na tym etapie najczęściej blokujemy się, zawstydzamy i jesteśmy niepewni siebie.
Ważne jest, aby starać się mówić pomimo błędów, które pomagają zrozumieć ograniczenia językowe oraz uświadamiają nam, co należy poprawić. Im więcej mówimy tym lepsze robimy postępy.
–
tekst: Marta Met dla
Acento | In – company languages courses
info@acentoespanol.pl
Warszawa