Jak skutecznie uczyć się dwóch języków na raz?

Coraz więcej osób próbuję uczyć się dwóch lub nawet więcej języków obcych na raz. Dla niektórych oba języki są równie ważne, dla innych jeden z nich jest dominujący i bardziej potrzebny.

Angielski dla firm Warszawa

Jedną z możliwości, niestety jeszcze mało popularną w Polsce są podręczniki dwujęzyczne. Większość z nas uczy się dwóch języków indywidualnie stosując metodę równorzędności. Oba języki traktowane są w sposób identyczny, poświęca się im taką sama ilość czasu, używa tych samych podręczników bądź kursów i generalnie stosuje te same metody nauki. Jest to skuteczna metoda, jednakże ma dosyć spore ryzyko znudzenia i szybkiej utraty motywacji do dalszego rozwoju. Aby tego uniknąć najlepszym rozwiązaniem jest ustanowienie hierarchii ważności poznawanych języków.

Pomimo, iż chcemy nauczyć się obu języków zazwyczaj jeden z nich fascynuje nas bardziej lub jest nam bardziej potrzebny, drugi wybieramy jako dodatek, racjonalny wybór poprawy naszych umiejętności a tym samym kwalifikacji. Bardzo często drugim językiem jest angielski, którego znajomość w dzisiejszych czasach jest praktycznie konieczna. Jak w takim przypadku pogodzić naukę dwóch języków?

Sugerowany jest wybór języka dominującego. Nawet jeśli wydaje nam się, że oba języki są dla nas równie ważne, na pewno po chwili refleksji zrozumiemy, że z jednym z nich mamy bardziej osobisty stosunek. Temu zwycięscy przypiszemy więcej priorytetów pozostawiając drugi lekko w cieniu.

Z językiem pierwszym należy spędzać więcej czasu i wypracować metody nauki by nie dopuścić do frustracji czy znużenia/. Gdy zbudujemy zdrową relację opartą na naszych indywidualnych predyspozycjach z językiem dominujących, możemy na tej podstawie stosować ten sam ale nieco ograniczony model.

To oznacza, że zmniejszamy presję a tym samym stres i oczekiwania co do drugiego języka przyjmując odrobinę luźniejszą postawę.

Na początek poświęćmy mu około 20 minut dziennie. Dobrym rozwiązaniem jest tygodniowy plan nauki, w którym wyznaczymy realizację kursu uwzględniając metody motywacyjne, ale również pozwalając sobie na lekkie naginanie planu w zależności od naszego samopoczucia i poziomu koncentracji. Dla urozmaicenia przeplatamy dni poświęcane na podręcznik z słuchaniem audycji radiowej, oglądaniem filmu bądź serialu. Udowodnione jest, że po około 20-30 minutach nasza koncentracja i zdolność przyswajania słabnie. W związku z tym sugerowane jest aby uczyć się obu języków nie jeden po drugim, ale raczej w różnych porach dnia by dać sobie przerwę na odpoczynek.

Język pierwszy powinien mieć przewagę w naszym życiu a jako, że język drugi jest po prostu dodatkiem,  wolniejsze postępy w nim nie powinny nam przeszkadzać. Musimy jednak pamiętać, że w obu przypadkach konieczny jest codzienny kontakt z językiem, aby nie pojawił się problem mieszkania i przysłaniania się języków, a wykształciła umiejętność przełączania języka naszych myśli. 

Acento | In-company language courses